„Obozowe wyzwania – pływaj i zdrowie zdobywaj” to hasło, które towarzyszyło uczestnikom tegorocznego obozu sportowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź Mnie przez Świat” w dniach od 16 do 25 sierpnia 2021 r. w Janowie Lubelskim. Uczestniczyło w nim 33 podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego
z Rudnika nad Sanem.    
              Obóz został dofinansowany w ramach programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2021 roku dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kwocie 63 376 złotych.          
              Celem zadania było zwiększenie aktywności sportowej wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, poprzez organizację obozu sportowego, który umożliwił stworzenie oferty zajęć sportowych oraz podniesienie poziomu sprawności fizycznej uczestników.  
              Wśród wielu aktywności przygotowanych dla dzieci, główną było doskonalenie pływania, ponieważ umiejętność zachowania się w środowisku wodnym jest bardzo potrzebna osobom niepełnosprawnym, pozwoliła na poprawę ich stanu zdrowia, a aktywność fizyczna na basenie pozytywnie wpłynęła na poprawę umiejętności pływackich. Zajęcia na krytej pływalni w Janowie Lubelskim odbywały się codziennie przez 10 dni trwania obozu. Uczestnicy mieli także szansę żeby spróbować swoich sił w kolarstwie. Trasy rowerowe biegły lasami janowskimi na Uroczysko Kruczek, do Rezerwatu przyrody Szklarnia, Porytowe Wzgórze, Zoom Natury. Oprócz kilometrów pokonanych na jednośladzie dzieci przebyły także długie trasy pieszo, podczas treningów Nordic Walking. Szlaki wiodły uczestników przez Park Krajobrazowy w Janowie Lubelskim, odwiedziliśmy Arboretum, Skansen Kolei Leśnej.          
            Podczas trwania obozu dużą uwagę skupiliśmy na rozwijaniu zdolności motoryki dużej czyli szeroko pojętej aktywności ruchowej zawodnika takich jak: gimnastyka ogólnorozwojowa, biegi, skoki, rzuty. Bardzo ciekawą formą zajęć ruchowych był również udział w treningu siłowo- zwinnościowym w parku linowym „Zoom Natury” nad Zalewem Janowskim.
            Zgodnie z programem obozu wieczory spędzaliśmy na wspólnych zabawach integracyjnych, grach drużynowych
i rekreacyjnych, które pozwoliły nam na poprawę kondycji fizycznej i trochę relaksu.    
            Jesteśmy pewni, że praca treningowa wykonana podczas zgrupowania zaowocuje sukcesami sportowymi podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Rudnika nad Sanem podczas rywalizacji sportowej w nadchodzącym roku szkolnym.


Koordynator projektu Tomasz Zieliński